Demokrat Kocaeli
Trafik Haftası

 

TRAFİKTE KÜÇÜKLER DAHA BİLİNÇLİ
06 Mayıs 2014 Salı 16:27    Okunma sayısı: 833
           

 
Karayolları Denetleme ve Trafik Haftası kapsamında düzenlenen slogan ve makale yarışmasında dereceye giren öğrencilerin eserleri büyüklerine örnek oldu
3-11 Mayıs Karayolları Denetleme ve Trafik Haftası etkinlikleri kapsamında dün Ahmet Elginkan Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi’nde İl Emniyet Müdürlüğü tarafından öğrencilere yönelik bir seminer düzenlendi. Seminere Kocaeli Vali Yardımcısı Mustafa Guni,  İl Jandarma Komutanı Albay Birol Şimşek, İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Erdoğan Daşdemir, Trafik Şube Müdürü Enver Erbil Karaca, Kocaeli Meteoroloji İl Müdürü Sefer Kaçmaz, emniyet şube müdürleri ve Cahit Elginkan öğrencileri katıldı.
 
EN FAZLA CAN KAYBI TRAFİKTE
Seminer salonu önüne kurulan emniyet stantlarında, öğrenciler trafik uygulamalarında kullanılan cihazlar hakkında bilgi aldı. Seminerin açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel şehirlerde yaşayan nüfusun neredeyse tamamının yaya ya da araç içerisinde trafiğe çıktığını söyledi. Yapılan araştırmalarda doğal afetler, hastalıklar ve farklı durumlarda yaşanan can kayıplarının, trafikte yaşanan can kayıplarından daha az olduğu vurgulayan Yarımel “Bilgisizlik ve önlem alınmaması trafikte yaşanan can kaybı sayısını arttırmaktadır” dedi.
 
66 BİN SÜRÜCÜYE CEZA
Yarımel “2013 yılında ülkemizdeki trafik kazalarında 3 bin 685 kişi hayatını kaybetti, 274 bin 929 kişi yaralandı. İlimizdeyse 99 işi öldü 4 bin 958 kişi yaralandı. Can kayıplarının çoğunluğu genç nüfustan oluşmakta ve bu durum genç ve dinamik neslide tehdit etmektedir.  Ülkemizdeki trafik sorununa katkı sağlamak amacıyla 2013 yılında 140 bin araç kontrol edilmiş, 66 bin sürüye ceza uygulanmıştır. 2014 yılının ilk 3 ayında 154 bin araç kontrol edilmiş, 66 bin sürücüye ceza uygulanmıştır. Anaokulundan liseye kadar tüm öğrencilerimize trafik dersleri verilmektedir. 
 
KÜÇÜK YAŞTA BİLİNÇLENDİRME
Her bir birey küçük yaştan itibaren, trafik konusunda bilinçlenmelidir. Bu kapsamda emniyet müdürlüğü olarak çalışmalarımızı sürdürmekteyiz” diye konuştu. Yarımel’in konuşmasının ardından Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire ve Planlama Müdürü Ahmet Çelebi, 2013 yılı içerisinde yapılan trafik uygulamaları hakkında bilgi vermek amacıyla bir sunum gerçekleştirdi. İl Halk Sağlığı Müdürlüğü personeli Dr. Ahmet Serkan Şentürk ise ‘Kazalarda Acil Sağlık Hizmetleri’ konulu bir sunum gerçekleştirdi. 
 
TEK GÜVENCEMİZ SİZSİNİZ
Sert hava şartlarındaki trafik durumunu değerlendiren Kocaeli Meteoroloji İl Müdürü Sefer Kaçmaz ‘Meteoroloji ve Trafik’ adlı sunumunda, meteorolojinin trafik sahasındaki önemini vurguladı.  Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma gerçekleştiren Kocaeli Vali Yardımcısı Mustafa Guni, gelişen teknolojinin daha iyi arabaların yapılmasına, daha iyi yol yapılmasına fırsat verirken, sürücülerin eğitimi konusunda eksik kalındığını söyledi. Guni “Her konuda olduğu gibi bu konuda da tek güvencemiz siz çocuklarsınız.
 
BİZDEN DAHA BİLİNÇLİSİNİZ
Bizler belli bir yaşa geldiğimizde bazı alışkanlıkları atmakta zorlanıyoruz. Bindiğiniz araçların sürücülerini sizler uyarmalısınız. Emniyet Müdürlüğümüz emniyet kemerlerinin takılması konusunda çok önemli çalışmalar yaptı. Ancak bizler belli bir yaşa geldiğimiz için bu alışkanlıkları kıramıyoruz. Bir diğer alışkanlığımız hız limitini aşmamız ve direksiyon başında telefon görüşmesi yapmamız. Bu alışkanlıkların kırılması konusunda siz gençlere güveniyorum. Sizler, bizim neslimizden daha bilinçli ve duyarlı olacaksınız” ifadelerini kullandı.
 
ÖĞRENCİLERDEN MUHTEŞEM SLOGANLAR
Sunumların ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Karayolları Denetleme ve Trafik Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen şiir ve slogan yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödül plaketleri verildi. Gebze Anadolu Lisesi öğrencisi Melis Soyden ‘Trafik ışıkları kavşak süsleri değildir’ sloganıyla birinci, ‘Hızınızla Değil Dikkatinizle Fark edilin’ sloganıyla üçüncü olurken, ‘Trafik Kurallarına uy hayata güven duy’ sloganıyla Mimar Sinan Anadolu Lisesi Berk Barış Bozan ikinci oldu. Makale yarışmasındaysa ‘Ufacık hatalar kocaman hatalar başlıklı makalesiyle Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencisi Nalan Şen birinci,  ‘Renkler Öldürmesin’ başlıklı makalesiyle Inkılap Lisesi öğrencisi Betül Yıldırım ikinci, ‘Ehliyetinizi kasaptan almayın’ başlıklı makalesiyle Inkılap Lisesi öğrencisi Emre Can Şahin üçüncü oldu. Öğrencilere ödüllerini Kocaeli Vali Yardımcısı Mustafa Guni, İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel ve İl Jandarma Komutan Albay Birol Şimşek takdim etti.