Özgür Kocaeli Gazetesi
Ahmet Elginkanda Girişimci Engellilere Belge

Ahmet Elginkan’da girişimci engellilere belge

Ahmet Elginkan’da girişimci engellilere belge
 
Foto, Özgür Kocaeli

Ahmet Elginkan Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi'nin 7’inci yıldönümü ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Girişimcilik Engel Tanımaz” projesi kapsamında eğitimlerini tamamlayan kursiyerlerin belge dağıtım töreni dün gerçekleşti. Törende ilk olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve KOSGEB tarafından geliştirilen 'Girişimcilik Engel Tanımaz' projesi kapsamında düzenlenen; 70 saatlik girişimcilik eğitime katılarak başarılı olan 24 engelliye belgeleri takdim edildi.

İSTİHDAMA YÖNELİK EĞİTİMLER

Ahmet Elginkan Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi'nin Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen törene Ahmet Elginkan Vakfı'nın Müdürü İlhan Üttü, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü Engelli ve Yaşlı Hizmetler Müdürlüğü İstidam Daire Başkanı Pınar Büyükkayaer İl Milli Eğitim Şube müdürü Yusuf Yıldırım, İzmit İlçe Milli Eğitim şube müdürü Sezgin Çuhadar, KOTO Başkanı Murat Özdağ, Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm, Kurum Müdürü Ahmet Taşkın, girişimcilik kursunu başarıyla geçen 24 kursiyer ile çok sayıda davetli katıldı.

Törende açılış konuşması yapan kurum müdürü Ahmet Taşkın, “Okullarımız, istihdama yönelik eğitimler yapmaktadır. Okullarımızda verilen eğitimler; kendi iş yerlerini kurabilme, iş alanlarında işçi bulabilme, üretim ve kalitenin artmasına yönelik çalışmalar yapmaktadır. Bu proje bizi heyecanlandıran bir proje olmuştur” dedi.

PROTOKOL İMZALANACAK

KOTO Başkanı Murat Özdağ, Ahmet Elginkan'la protokol imzalayacaklarını söyleyerek, "Eğitim zor ve sürekliliği olmalıdır. Odamızla beraber okulumuzla çalışmalara başladık ve protokol imzalayacağız. Yetişmiş ara elemana çok önem veriyoruz. Okulumuzla birlikte güzel bir sistemi oturtturacağımızdan eminim. Elginkan bu işi iyi yapıyor, ulaşılamayan yerlere de ulaşıyor. Dünya ortalamasına baktığımızda ülkemizde girişimcilik çok düşük. Bu da daha çok gelecek kaygısından kaynaklanıyor. Biz model ve örnek olmalıyız. Üniversitelerimiz teknik yani akademik anlamda çok iyi anlatılıyor fakat iş hayatında böyle değil. Üniversitelerde iki dönem eğitim var bunu üçüncü dönemi de mutlaka sahada da eğitim alarak yapmalılar. Türkiye'de meslek liselerinin yöntemi yanlış. İş hayatın mutlak suretle okulun içerisinde olmalıdır. Bizde şuan meslek liselerinin kendilerine özgü eğitim sistemi var ancak bu sistem doğru bir sistem değildir. Bu kurslarımızdan belge alanlar mutlaka ne iş yapacaklarını çok iyi araştırsınlar, iyice incelesinler" dedi. Konuşmaların ardından; eğitime katkı verenlerin teşekkür belgeleri, proje kapsamında düzenlenen kursa katılan engellilerin belgeleri ve Ahmet Elginkan Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi’nde düzenlenen kurslara katılanların belgeleri verildi.